Koronavirus - podmínky pro cesty do Itálie

Nouzový stav byl v Itálii potvrzen do 31.07. To ale nemění nic na tom, že v průběhu května se Itálie řídí barevným semaforem. Země se tedy, po tvrdém lockdownu, otevírá. Z oranžové, přešla Itálie do zony žluté a nyní je prakticky celá země v barvé BÍLÉ, tedy i včetně celého jezera GARDA. Postupně se rozvolňují služby, otevírají restaurace, otevřel již GARDALAND. Na návštěvu atrakcí, restaurací není třeba test, není třeba se testovat v Itálii – nikdo nic po turistech nechce, krom nošení roušek (viz níže). Pro nás turisty, navíc není nic potřeba ani po návratu.

Pro vstup do Itálie je třeba

1) Obstarat si zelený COVID-19 EU certifikát (digitální nebo papírový) kde bude informace o provedeném antigenním testu (výtěrem), případně o dalších dvou bodech viz níže. Test nemusíte dělat v případě:

  • ukončené očkování (14dní od poslední dávky)
  • prodělané nemoci COVID-19 v uplynulém půl roce
  • >>>výjimku mají děti do 5.99let<<<
Certifikát je možné vygenerovat na stránkách https://ocko.uzis.cz
 

2) Vyplnit online formulář na cestu (ZDE) kam zadáte kdo jste/kam jedete atp… následně můžete ukazovat QR kód v telefonu, případně vytištěný.

3) Nahlásit se na zdravotnické ASL zařízení a oznámit, že jste přijeli do daného regiony jako turisté.

Po dovolené

Od 9.července platí nově povinnost:

  • podstoupit antigenní nebo PCR test do 5dnů po návratu z dovolené.
  • Zároveň je třeba vyplnit příjezdový formulář (online zde).

Výjimku z testování mají lidé kteří se prokáží:

  1. Dokončené očkování (14dní od poslední dávky)
  2. Prodělaný COVID v uplynulých 180 dnech (půl roku)
  3. Výjimku mají také děti do 5.99 let
 

Po návratu z Itálie bude muset od 9. července každý podstoupit antigenní nebo PCR test. Zároveň platí povinnost vyplnit příjezdový formulář. Výjimku mají lidé s dokončeným očkováním nebo lidé, kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech.

Od června má každý nárok na 2x PCR a 4x antigenní testy za měsíc zdarma.

Pohyb mezi italskými regiony je umožněn bez omezení.

Na návštěvu restaurací, atrakcí, památek – není třeba další testy.

Hotely

Hotely a residence se na Gardě otevřely na přelomu května a června. Naprostá většina hotelů se otevírá ve stejném rozsahu jako tomu bylo před epidemií, změnily se jen hygienické podmínky, ty jsou přísnější.

Restaurace & hotelové stravování

Od 01.06. se ve žlutých a bílých zónách otevřely restaurace včetně vnitřních prostor (05-18:00). Stravování v hotelech a jiných ubytovacích zařízeních je nadále umožněno bez časových omezení a limitováno na ubytované klienty. Na Gardě je většina restaurací s rozlehlými zahrádkami, kde je možné si sednout a v létě je většinou i dobré počasí, které umožňuje vysedávat do pozdních večerních 🙂

Atrakce, zábavní a termální parky

Asi nejznámnější park Gardaland se ve virových časech spojil se značkou LEGO a již má nachystanou novou část, nesoucí jméno "LEGOLAND vodní svět". Nainvestovány byly miliony EUR a GARDALAND se již na vás těší. Ke vstupu je nutná online registrace.

Sport

od 15.5. bude ve žluté zoně povolena sportovní činnost, otevřeny bazény. Od 1.6. pak přibudou tělocvičny a posilovny, budou povoleny sportovní akce - povolená kapacita bude činit 1000 osob venku a 500 uvnitř.

Kultura

od 26.04. se otevírají kina, divadla, koncertní sály, kluby, muzea. Maximální povolená kapacita bude činit 50% té maximální a v každém případě nebude moci přesáhnout 500 diváků ve vnitřních prostorách a 1000 venku. Metrové rozesetupy při sezení.

Všechny výše zmíněné podmínky předpokládají, že daná oblast bude ve žluté zóně. Pokud se zhorší na oranžovou / červenou, platí podmínky jiné. Jako optimisté ale toto nepředpokládáme, spíše naopak – takřka vše je nyní bílé.

Roušky jsou povinné, pokud není zaručen rozestup alespoň 2metry. Neplatí pro děti do 6let.

Zákaz vycházení:  byl zrušen v červnu

coronavirus italy map
pravidla navratu doCR
Itálie aktuálně: ZELENÁ