Nová letní sezona – Garda 2022 & Covid. Jak bylo a jaké jsou predikce?

Sezona 2020, rok, kdy se objevil COVID. Pro většinu z nás to byl rok, kdy nikdo na klasickou letní dovolenou neodjel. Pro cestovní ruch to byl šok, z kterého se mnoho subjektů nedostalo, zkrachovalo. Někdo se přizpůsobil, adaptoval se na něco jiného nebo jako my, vybrali veškeré úspory a přes krizové období se nějak dostali. (Stát nám nepomohl jedinou korunou).

Spousta klientů si zaplacené zálohy vybrala v roce 2021, tento rok byl rokem, kdy, kdo chtěl, mohl si užít krásnou dovolenou. Konkrétně na Gardě (minimálně ze začátku léta) bylo málo turistů, ceny nízko, turisté byli vítáni a opěvováni. Navíc bylo krásně, teplo, pršelo málo. Kdo měl tedy očkování nebo si udělal obyčejný antigenní test, mohl vyrazit do Itálie zcela bez komplikací, bez prověrek na hranicích. V závěru sezony přibylo něco byrokracie (komplikovanější příjezdové formuláře), ale i tak nic, co by se nedalo přežít. Situace, co se COVIDu týče, byla v Itálii prakticky vždy lepší jak u nás, v ČR. Vycestovat tedy bylo vlastně i bezpečnější variantou. V polovině léta již bylo prakticky vše vyprodáno, jelikož letecké dovolené nebyly na trhu ještě v takové míře jako kdysi, krásná místa dostupná autem šla tedy první na přestřel, autem jezdila celá Evropa a kdo chtěl nějaký lastminute, nebylo z čeho vybírat.

2022.

Situace zdá se, kopíruje předchozí rok. S přicházející zimou přišla nová vlna, zpřísňuje se. Za ten rok jsme ale všichni chytřejší (někdo až moc), je větší proočkovanost, nikdo se již nechystá zavírat hranice, či omezovat cestování více, jak tomu bylo v 2021. Navíc zdá se, že Omikron by mohl vše vyřešit.

Letní sezona 2022 – majitelé ubytování, hoteliéři již vydali nové ceníky, nabídka se aktualizuje i u nás. Část hoteliérů využila čas lockdownů k rekonstrukci či k různým vylepšením.

Cenově se díky celoevropské inflaci a nedostupnosti pracovních sil zlevňovat nebude. Na Lago di Garda konkrétně: z větší části držíme stejné ceny, někde se ale podařilo zdražit třeba i o 20%. Dá se nyní ušetřit cca 5-15% díky firstminute, pak ceny stoupnou a věřím, že i dost hotelů bude opět brzy vyprodaných. Nejsme totiž jediní, kdo láká na sníženou zálohu. K rezervaci letní dovolené vám letos stačí pouze 1.900,-Kč na osobu (u apartmánů 25% ceny), zbytek se doplácí před odjezdem. Budete mít tak tak jistotu, že kdyby přišel konec světa, nepřijdete o velké částky. Zrušení u nás je navíc zcela zdarma (do 59dní do odjezdu).